Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 SPIDERMAN NAD WISŁĄ

Marta Brell
Niektóre wytwórnie płytowe stosują od jakiegoś czasu bardzo dziwną praktykę. Wydając np. album z filmową ścieżką dźwiekową, umieszczają na nim utwory, które w filmie w ogóle się nie pojawiają, co najwyżej są nim "inspirowane". Fakt, że jest to najzwyklejsze oszustwo, nie robi chyba na nikim wrażenia.

6 września do sklepów trafił soundtrack z filmu "Spiderman 2". Jego zawartość z samym filmem ma niewiele wspólnego. Oryginalną muzykę ilustracyjną Danny'ego Elfmana okrojono maksymalnie, zostawiając jedynie 2 utwory. Reszta to piosenki, które brzmią w filmie jedynie we fragmentach oraz takie, których w kinie nie usłyszymy. Po co więc wepchano je na płytę? To proste: aby ją dobrze sprzedać.
Na albumie są utwory generalnie rockowe, od lekkich i melodyjnych po nieco cięższe. Ciekawostką jest fakt, że Sony wypuściła dziewięć różnych wersji płyty, w zależności od części świata, uzupełniają ją utwory "regionalne". Słuchacze z Polski dostąpili zaszczytu otrzymania rodzimej wersji. Polskim reprezentantem jest grupa Ptaky. Zespół istnieje od dwóch lat, a jego członkowie pochodzą z Trójmiasta, Elbląga i Bydgoszczy. Mówi się, że jest to obecnie jedna z najlepiej brzmiacych grup rockowych w Polsce. Muzycy są niezwykle dynamiczni i widowiskowi na koncertach. Nagraniom studyjnym też nie można nic zarzucić. Będziecie się mogli o tym przekonać sami. 10 września ukazuje się debiutancka płyta Ptaków.

Ptaky nie wzięły się znikąd. Grupę założył Piotr Łukaszewski, gitarzysta znany chociażby z takich formacji jak IRA, Skawalker, czy zespołu towarzyszacego ostatnio Patrycji Markowskiej. Nie chciał tworzyć kolejnej supergrupy z gwiazdami, bo jak twierdzi z nimi się źle pracuje. Dlatego Łukaszewski postawił na młodych, debiutujących muzyków.
Prawie rok trwało nagrywanie materiału na pierwszą płytę. Muzycy podeszli do sprawy ambitnie i chcieli dopracować brzmienie w najdrobniejszych szczegółach. Sami nieskromnie twierdzą, że nie mają się czego wstydzić, a ich produkcja może spokojnie konkurować z najlepszymi zachodnimi dokonaniami.

Jakość nagrania to jednak nie wszystko. Liczy się przede wszystkim muzyka. Co więc usłyszymy na płycie? Głównie ostry rock o numetalowym zacięciu Fanatyk. Teksty są poważne, choć niezbyt skomplikowane. Czuć, że Ptaky nie lubią wygłupów. Ich przesłanie można streścić w zdaniu: "Zachowaj pokorę i panuj nad swoim życiem". Mamy odrobinę psychodelii, są też dwie ballady. Jedna z nich, "Chroń to co masz" Chroń to co masz trafiła na soundtrack do "Spidermana 2". Dlaczego właśnie ten utwór wykorzystano do promocji filmu w Polsce? Pewnie dlatego, że jest on bardzo podobny do piosenki "Hero" Chada Kruegera z Nickelback, która promowała na świecie pierwszą część filmu. Amerykanie lubią sprawdzone schematy, a w komercyjnych przedsięwzięciach niestety unikają nowatorstwa, które przecież łączy się z ryzykiem.

 

Góra
 
Okładkawww.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone