Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 POMNIKI ŚREDNIOWIECZNEGO PRAWA

Witold Wyszyński 


"(...) Na miejscu zbrodni morderca musiał wystawić własnoręcznie wykuty krzyż lub kapliczkę pokutną, jako wyraz pokuty, ku pamięci i przestrodze potomnych". Właśnie takimi krzyżami zajął się Ryszard Czopek - twórca strony o krzyżach pokutnych. Jest ich w Polsce całkiem niemało. Najstarsze pochodzą nawet z XIV wieku. Można je podzielić na typy: łacińskie, maltańskie, greckie, barokowe, św. Antoniego, kończynkowe. Autor dość szczegółowo je opisuje. Mowa jest także oczywiście o kapliczkach pokutnych. Można znaleźć informacje o tym, gdzie stoją takie krzyże i kapliczki.
Niesamowity klimat mają zdjęcia zamieszczone w galerii. Niestety nie wszystkie chcą się ładować - przypuszczam, że ten błąd wkrótce zniknie. Te fotki, które się otwierają, są po prostu piękne.

"Samotne, opuszczone i zapomniane, stoją na rozstajach dróg, w lasach lub przy polnych drogach. Ich prosty i surowy kształt rzuca się w oczy swą odmiennością, ale nie zachwyca, i najczęściej mijamy je obojętnie. Nieraz przez moment zastanawiamy się nad tym - Czym są, jakie mają znaczenie, kto je wystawił? Ale myśli te ulatują, a krzyże wtapiają się w nasz codzienny krajobraz i zapominamy o nich" - pisze twórca strony, który krzyżami interesuje się od prawie 30 lat. Warto na jego stronę zaglądać od czasu do czasu. Ryszard Czopek nakłania "krzyżowców" do nadsyłania wszelkich informacji o krzyżach i ich zdjęć. Strona stanowi więc miejsce w sieci, w którym dokumentuje się wszelkie zabytki tego typu. Już teraz zajmuje się tym około 10 osób. Nic tylko pozazdrościć tak pięknej pasji... i szukać krzyży!


 

http://www.gornyslask.pl/bractwo/krzyze_pokutne.html

 

INNE CIEKAWE WITRYNY:

Władca Pierscieni - RPG

Oni, ona i strona

Podróż w czasy Empire'u

Poznań inaczej

 
Góra
 
Okładkawww.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone