Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
PODRÓŻ W GŁĄB SIEBIE
Krzysztof Surma

Człowiek ze swoim małym "bastionem" przegrywa ze sprawczym działaniem dziejów. Kto za tym stoi? Bóg, demony, jakaś nieuświadomiona siła, która nie bierze pod uwagę jednostkowych pragnień? Przychodzi na myśl świat z książek Franza Kafki albo Julio Cortazara. Jednoczesność zdarzeń, wokół których jednostka czuje się zagubiona i osamotniona.

więcej...

CHÓRZYSTA
NA DALEKIM WSCHODZIE
Jarosław Szczepanek

Urzeka mnie niesamowita ilość kolorów, zapachów i nowych wrażeń. Co krok jakaś mała knajpka. Na ulicy mimo późnej pory pełno ludzi wychodzących w radosnym stanie z restauracji, hoteli i innych przybytków.
To co od razu dziwi, to zupełnie inny stosunek do dotyku. Prawie wszyscy mężczyźni i kobiety czule obejmują się na ulicy lub prowadzą za ręce, bez erotycznego podtekstu znanego w świecie Zachodu.

więcej...

RZUĆCIE GROSIK ALBO DWA...
Hania Grajner

Krew mnie zalewa, kiedy widzę stojącego na rogu ulicy młodego, silnego mężczyznę, dzierżącego w łapie puszkę i machającego mi przed nosem jakąś plakietką, z której i tak nie mogę nic odczytać, bo to małe i niewyraźne. Zająłby się taki porządną pracą, a nie sterczeniem i wyłudzaniem.
Gdy tylko widzę podobnych facetów, staram się omijać ich jak najszerszym łukiem.

więcej...

POMNIKI ŚREDNIOWIECZNEGO PRAWA
Witold Wyszyński
Krzyży pokutnych jest w Polsce całkiem niemało. Najstarsze pochodzą nawet z XIV wieku. Można je podzielić na typy: łacińskie, maltańskie, greckie, barokowe, św. Antoniego, kończynkowe. Autor strony dość szczegółowo je opisuje. Mowa jest także oczywiście o kapliczkach pokutnych. Można znaleźć informacje o tym, gdzie stoją takie krzyże i kapliczki.
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:
"Milczenie wobec przemocy" - to hasło kampanii, jaką prowadzą w wielu miejscach Polski organizacje kobiece i ONZ-owski Program ds. Rozwoju UNDP. Akcja ma przełamać barierę milczenia wobec zjawiska przemocy dokonywanej wobec kobiet, zwłaszcza w domu. W ramach kampanii organizowane będą dyskusje na temat praw kobiet i przemocy w rodzinie. Na 10 grudnia organizacje kobiece zapowiadają także demonstracje na ulicach Warszawy.
Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Ankieta:

 
Reklama:

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

Z ostatniej chwili:
Parówka, szybowiec i parasol są rówieśnikami. 150 lat temu Anglik George Cayley zaprojektował pierwszy sprawny szybowiec; w tym samym czasie Samuel Fox zastąpił w konstrukcji parasola drewno i fiszbiny stalowymi rurkami tworząc współczesny parasol, a niemiecki cech rzeźników z Frankfurtu wyprodukowal pierwsze parówki.
 
NASTĘPNY NUMER JUŻ 9 GRUDNIA!www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone