Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch - Wizja lokalna
Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 

SPRAWA MA JUŻ 6 LAT!

 

W numerze:
TELERZECZYWISTOŚĆ
Karol Mrówka

Odnoszę wrażenie, że dziennikarze zaczynają gonić własny ogon. Gdzie nie spojrzę, tam gryzipiórki zajmują się sami sobą. Media, zamiast ukierunkowywać uwagę na zewnątrz, wybierają inny azymut - do wewnątrz. Kreują "wydarzenia", by z upodobaniem się nimi później zajmować.

więcej...

CENTRALIA - PIEKŁO TUŻ POD STOPAMI
Sprawca Naczelny

W kilku miejscach drogę przecinają głębokie rozpadliny. Z niektórych unosi się strużka dymu. Nawierzchnia drogi odkształciła się od wysokiej temperatury spowodowanej pożarem. Gdzie się paliło? Zabrzmi to nieprawdopodobnie. Pod ziemią.

więcej...

ZROZUMIEĆ MIŁOŚĆ...
Karol Kornet

Raziła mnie emanująca z ekranu słodycz i lekkość życia. Nie byłem, niestety, w stanie "wczuć" się w klimat tej sielankowej opowieści. Dramaturgia rosła zapewne tak szybko, jak rosła moja frustracja, kiedy starałem się zrozumieć romantyczność poszczególnych wydarzeń.

więcej...

MAGIA SIÓDEMEK
Klara Zachełmianka

Szczęśliwie doszło do spotkania ludzi, którzy nie tylko mają talent i znają rzemiosło, ale przy okazji też gra im w duszach to samo. Co właściwie im gra? Jak to zwykle bywa, mieszanka stylistyczna, w tym przypadku łącząca głównie elementy smooth jazzu, soul i funky. Synteza wszystkich kierunków daje efekt bardzo przyjemny dla ucha.

więcej...

RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ
ZANIM UMRZESZ
Lucjan Bilski

Wyobraź sobie, że lekarz właśnie oznajmił Ci, iż masz raka. Pozostało Ci dwa, może trzy miesiące życia. Co zrobisz? Takie pytanie musi sobie zadać Ann, bohaterka filmu "Moje życie beze mnie". Diagnoza lekarska jest beznamiętna i śmiertelnie precyzyjna. To koniec.

więcej...

PRAWDZIWI PIRACI
Irek Nowak

Funkcjonują w powszechnej świadomości wyłącznie dzięki mniej lub bardziej głupkowatym filmom. Dlatego zawsze mają opaskę na oku, albo też drewnianą protezę zamiast nogi, i oczywiście hak w miejsce odciętej dłoni. Tak w kulturze masowej wyglądają piraci.

więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Wspólną Deklarację w 216. rocznicę Konstytucji 3 Maja przyjęły parlamenty Polski i Litwy. Składają w niej "hołd Polakom i Litwinom, twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju i opartej na zasadach równości współpracy pomiędzy dwoma europejskimi państwami".
Tekst Deklaracji przyjęły wcześniej polski Sejm i Senat oraz litewski Sejmas. "Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie przez okres zaborów, niewoli i okupacji nowoczesnych narodów polskiego i litewskiego" - podkreślono w Deklaracji.
Zwrócono w niej także uwagę, że "wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w naszych państwach".
"Pozostajemy wierni przekonaniu naszych ojców, że wolność narodów, pokój i demokracja pozostaną najwyższymi wartościami także dla przyszłych pokoleń. Wierność ideom zawartym w pierwszej pisanej konstytucji w Europie oznacza i dziś współodpowiedzialność za przyszłość zjednoczonej i silnej Europy" - podkreślono w Deklaracji.

Źródło: Onet.pl

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:Z ostatniej chwili:
Kursy dla tchórzliwych psów są organizowane w Austrii. Podczas takich kursów lękliwe czworonogi odkrywają w sobie "wewnętrznego wilka". Organizatorką jest specjalizująca się z zachowaniu zwierząt Marianne Prutsch z Hannersdorfu.
- To szkolenie pomaga strachliwym psom, które boją się własnego cienia, w nabraniu pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa. Pewne siebie psy rzadko gryzą i są milszymi towarzyszami, natomiast nerwowe psy, które boją się wszystkiego, znacznie częściej atakują swoich właścicieli i bywają agresywne - mówi Prutsch. Ekspertka twierdzi również, że niektóre rasy psów są naturalnie bardziej nerwowe, niż inne - są to m.in. dobermany, dalmatyńczyki i owczarki border collie.

Źródło: Onet.pl

 
Reklama:Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!
 


NASTĘPNY NUMER - 14 MAJA!
www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone