Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 


W numerze między innymi:
NIE DRZYJ KOTÓW
Adam Kwiatkowski

Także i koty cierpią na choroby wywołane stresem. Jak wykazały badania przeprowadzone przez weterynarzy, najbardziej stresująca jest rywalizacja z innym kotem. Kto zdobędzie więcej sympatii opiekunów, kto będzie dostawał smaczniejsze kąski, kogo częściej głaszczą, komu wolno przesiadywać na kolanach... Po prostu klasyczny "wyścig szczurów".

więcej...

PROSZĘ PAŃSTWA, OTO MIŚ
Irek Nowak

Po kolejnych paru minutach coś zawyło znowu. Monstrualna, dzika, pałająca żądzą utoczenia ludzkiej krwi bestia wydała z siebie przeraźliwy wrzask, by oznajmić nam: "mam was, moje śniadanko, już mi nie uciekniecie". Wielki niedźwiedź był nie dalej niż 50 metrów od nas. Niemal poczuliśmy na plecach jego oddech. Wtedy poznałem jak to jest, gdy wyłącza się rozum, a zaczyna działać instynkt.

więcej...

WYMIOTY DYNI
Beata Dmochowska

Powiedzmy sobie szczerze. Tu nie chodzi już o jakieś święta. Tu chodzi o pieniądze. Halloween oprócz okazji do dobrej zabawy stało się jednym z najbardziej zyskownych wydarzeń dla handlowców. Pod względem przynoszonych zysków plasuje się tuż po okresie świąt Bożego Narodzenia, ale wyprzedza Dzień Matki czy Walentynki.

więcej...

JEDNA TRZECIA CENY
Vice Sprawca

Zachwycająco oryginalne jest brzmienie zespołu instrumentalnego, do tego chóru i w przedziwny sposób mistycznego głosu Belindy Sykes. Wokalistka śpiewa, momentami przekraczając granice krzyku, kiedy indziej wydając z siebie ledwo słyszalne dźwięki. Raz robi delikatne glisy, po chwili przechodzi przez skalę dźwiękową nieomal ćwierćtonami, wibracją wybija rytm. Nigdy nie zetknąłem się z czymś takim.

więcej...

PODRÓŻ SENTYMENTALNA
Olaf Ważyński
Film "Powrót do Garden State" ma niespieszne tempo. Jest cichy, wręcz kameralny. I to jest jego siłą. A całe pokolenie tłumiące swe emocje lekami, nie potrafiące rozmawiać o uczuciach i po omacku poszukujące swojego miejsca w świecie, znalazło wreszcie kogoś, kto ich językiem mówi o podobnych przeżyciach.
więcej...

URODA INSEKTÓW
Krzysztof Matwiej
Czy wiecie, że świerszcze potrafią w kilka godzin odbyć 50 stosunków seksualnych z tą samą partnerką, australijska ważka Austrophlebia costalis osiąga w locie prędkość 58 km/h, a Arystoteles był pierwszym entomologiem?
więcej...

 
Słoń, a sprawa polska:

Drugie w Polsce oceanarium - po gdańskim - otwarto w Krakowie. Oceanarium mieści się w największym polskim Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. W akwariach i basenach, liczących w sumie 64 tys. litrów wody, zgromadzono około tysiąca ryb. Są tam m.in. rekiny, mureny, ryba arowana z Amazonki zwana świętą, która wyskakuje z wody na wysokość do 5 metrów i żywi się ptakami i wężami, a także zbiór skrzydlic, jeżowce, strzykwy, rozgwiazdy, langusty.
Zwierzęta prezentowane są w specjalnie zaaranżowanych wnętrzach, w akwariach i basenach. Karmione będą trzy razy dziennie naturalnymi pokarmami morskimi i larwami komarów. Opiekować się nimi będzie siedmioro pracowników.

Bądź na czasie!
Wpisz swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowym numerze Sprawy!



Poleć Sprawę znajomym:
Jeśli chcesz powiadomić kogoś o Sprawie, wpisz jego adres e-mail:



Z ostatniej chwili:
Prywatne muzeum II wojny światowej w Normandii może pójść pod młotek. Jego właściciel chce się wycofać z interesu, a lokalne władze nie wykazują zainteresowania przejęciem zbiorów.
Muzeum Wolności w wiosce Quineville przez 25 lat istnienia zgromadziło 7000 eksponatów ilustrujących codzienne życie Francji w latach drugiej wojny. W muzeum nie ma broni, są za to wojskowe pojazdy, plakaty i przedmioty codziennego użytku. Zobaczyć można m.in. naturalnej wielkości zrekonstruowaną uliczkę typowego francuskiego miasteczka z czasów wojny.
Opiekun muzeum Carl Bunoust już dwa lata temu zapowiedział, że chce odpocząć i jest gotów sprzedać zbiory miejscowym władzom. Te obiecały, że zaopiekują się placówką. Nic jednak w tej sprawie nie zrobiły, tłumacząc, że nie stać ich na kupno muzeum.
Wygląda na to, że Bunoust będzie musiał wyprzedać kolekcję. Aukcja ma być zorganizowana w grudniu. Kolekcjonerzy już zgłaszają się, by rezerwować co cenniejsze eksponaty. Jeśli władze nie znajdą pieniędzy na przejęcie muzeum, kolekcja zostanie rozprzedana i - co widać po nadchodzących ofertach - większa jej część znajdzie się w prywatnych rękach w Stanach Zjednoczonych.
 
Reklama:

[Allegro.pl - największe aukcje online, emocje i super oferty!]

Welcome home.


Wspólna sprawa:
www.sprawa.pl
- to serwis, do którego może pisać każdy. Tu autorami tekstów są... po prostu nasi czytelnicy. Dołącz do nich! Przeczytaj "zasady współpracy" i... pisz na nasz adres: zlewa@sprawa.pl! Czekamy na teksty o tym co ważne i ciekawe!

Sonda:

 
 


NASTĘPNY NUMER - 15 LISTOPADA!





www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone