Okładka - Jest taka sprawa... - Sprawy i zlewy - Tu byłem... - Podgląd - Podsłuch
Wizja lokalna - Zasady współpracy - Archiwum - Sprawcy

 



BIEGAJ Z NIMI!

Irek Nowak



 


Uprzedzam od razu. Opisywana strona jest witryną komercyjną. Założona została przez firmę produkującą sprzęt sportowy. Pomysł ma na celu zapewne budowanie określonego wizerunku tej firmy. Mnie jednak nie chodzi o jej reklamowanie. Tym bardziej, że nikt nikomu nie sprawdza, jaką metkę ma strój, w którym biega.

No właśnie. Strona www.sciezkibiegowe.pl to internetowy poradnik dla biegaczy, połączony z treningami, które organizowane są w realu. Bieganie ma swoich zagorzałych miłośników i równie mocno zaangażowanych emocjonalnie - tyle że w odwrotną stronę - przeciwników. Znam ludzi, którzy do biegania nie dadzą się zaciągnąć nawet wołami. A szkoda, bo to jest bardzo pożyteczna przyjemność. Podobno nie ma lepszego sposobu na zadbanie o cały swój organizm (no może oprócz pływania). Wystarczy porównać gości, którzy przesiadują w siłowni i biegaczy. Czasami patrząc na tych pierwszych trudno odgonić z głowy myśl, że to obrzydliwe, no przynamniej jakieś takie nienaturalne. Z bieganiem jest zupełnie inna sprawa. Mamy to w genach.
Ja też mam swoją malutką przygodę z bieganiem. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że kilka kilometrów truchtu jest najlepszym barometrem organizmu. Natychmiast poznawałem w jakiej jestem formie. Odczuwałem każde piwo wypite poprzedniego wieczora, każdy zbyt obfity posiłek. Ale to przecież nie tylko dołowanie i frustracja. Po dwóch dniach biegania miałem pewność, że cały balast został zrzucony. I to jest piękne!
Biegałem kompletnie amatorsko. Teraz jednak amatorzy, tacy jak ja, mogą liczyć na darmową fachową poradę. Właśnie temu służy strona www.sciezkibiegowe.pl. Są na niej wymienione trasy biegowe. Niestety tylko w największych miastach. Najwięcej w Warszawie - dziewięć, w Krakowie już tylko trzy, do tego jeszcze Poznań, Łódź, Wrocław i Szczecin. Na wybraną trasę biegową można kliknąć. Pojawia się w miarę szczegółowa i prosta zarazem mapka. Można ją wydrukować. Każdej mapce towarzyszy opis. Na przykład Park Zakrzówek (Skały Twardowskiego) w Krakowie ma podłoże ziemne, asfaltowe i trawiaste. W opisie można znaleźć też propozycję dojazdu komunikacją miejską. No i największa niespodzianka. Dwa dni w tygodniu - we wtorek i w sobotę, przy ulicy Twardowskiego (szczegóły na mapce) organizowana jest zbiórka. Tam miłośnicy biegania (amatorzy!) mogą się spotkać z trenerem.
Podobnie jest w każdym ze wspomnianych miast! Organizatorzy zapewniają, że przyjść mogą wszyscy, nawet starsze panie z widoczną nadwagą. Można więc za darmo, bez żadnej presji, pogadać z profesjonalistą, poradzić się jak ćwiczyć, a przy odrobinie samozaparcia robić to regularnie pod okiem instruktora! W ten sposób mieszkańcy wymienionych miast mogą dwa razy w tygodniu biegać pod opieką zawodowca na wybranych przez siebie trasach.
Pożyteczną funkcją dostępną na stronie są przypomnienia o treningach wysyłane pocztą elektroniczną. Regulamin zastrzega, że w treningach mogą brać udział osoby, które mają więcej niż 16 lat, jeśli są młodsze, to muszą mieć opiekuna. Oczywiście trzeba się pogodzić, że nie ma szatni ani niczego takiego. Ponadto warunkiem uczestnictwa w biegu jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Organizatorzy biegów nie narzucają się. Twórcy witryny mają porady również dla tych, którzy chcą biegać sami, albo nie mają możliwości dotarcia do wyznaczonych tras. Są trzy rodzaje treningów: "dla własnej satysfakcji", "dla ambitnych" oraz "dla profesjonalistów". Trening w pierwszej kategorii rozpisany jest na 12 tygodni. Mamy więc bardzo sympatyczną poradę, z której będziemy się rozliczać sami przed sobą. Dodam, że każdy z opisywanych treningów jest udostępniony w pliku pdf, można więc to sobie wydrukować. Na stronie możemy też znaleźć opisy treningów, które nie wymagają wyjścia na trasę. Można je robić "w miejscu".
Kolejną niespodzianką jest możliwość zadawania pytań sportowcom - najlepszym specjalistom od biegania. Ponieważ, jak wspomniałem, witryna jest zbudowana przez czołowego światowego producenta sprzętu sportowego, dlatego porad udzielają sponsorowani przez tę firmę sportowcy. Są to między innymi Bogusław Mamiński - wicemistrz świata z Helsinek z 1983 roku, a także trenerzy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. No to zakładamy buty - i do biegu!

 

Góra
 
Okładka



www.sprawa.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone